Vid dagens träff hos Svante i Röbäck fick vi se flera gamla pärlor från 1950-1980 talet som renoveras. Utanför stod en glänsande Mercedes  och en Ford Capri -82 a  som väntar på motorbyte till något mer kraftfullt. Tack Svante för en fin visning och berättelse om hur fordonen införskaffats och diverse problemlösningar.

Säsongsavslutning för våra motorkvällar på Mobacken.
Vi hade tur med vädret även om kvällarna är lite kyliga nu. Mycket folk och fina fordon även ikväll. Och gott fika/mat som vanligt.
Vi vill tacka alla med eller utan gammelfordon som besökt våra träffar i sommar.
Och såklart alla er som jobbat hårt med att serva oss med mat och fika under sommaren. Nu ser vi redan fram emot nästa säsong.

Så var det dags att starta upp höstterminen med månadsträffar i garaget igen. Trots konkurrens av TV-hockey blev vi ett trettiotal glada motorvänner som samlades i Böle för kvällen träff, både gamla och nygamla vänner. Kaffe, gott fika och varmkorv hade som vanligt strykande åtgång. Mycke surrande, mycket skratt - ljudnivån var som vanligt hög och alla verkade trivas. En glad och gemytlig afton i glada vänners lag. Vi ses väl igen nästa månad, samma tid, samma plats!

Strålande solsken och riktigt bra med fordon på näst sista motorkvällen på Café Mobacken med Norrlands Motorhistoriker. Även denna gång fick vi besök från ett antal nya fordon som vi inte sett tidigare denna säsong.
Hamburgarkön ringlade med hungriga besökare.
Vi hoppas på bra väder och att många kommer på vår avslutande motorkväll som blir nästa onsdag 30/9.

Vädergudarna höll sej på vår sida och bjöd på solglimtar, även om vindarna var lite kyliga och vissa moln var åt det mörkare hållet. Dryga 30-talet två- och fyrhjuliga fordon, med förare och passagerare, mötte upp denna sista kväll med gänget. Vi dukade upp våra medhavda fikakorgar, minglade runt och surrade med varandra och med de besökare som kom till fots för titta på våra fordon och prata motor. En riktigt gemytlig kväll, även om höstkyla känns i luften och höstmörkret hinner falla innan hemfärd. Denna kväll sätter punkt för sommarens motorträffar. Vi ser tillbaks på en sommar där värme och sol har lyst med sin frånvaro, men där vi ändå har haft många magiska kvällar, med många besökare, både från när och fjärran och fått göra många nya bekantskaper, både vad gäller fordon och människor. Ett stort tack till alla motorvänner som kommit till parken och visat era pärlor. Ett lika stort tack till alla ni utan fordon som har besökt oss och pratat motor, och till gänget på Tommys kök och catering mättat våra hungriga magar. Tillsammans har vi skapat magiska motorkvällar med vackra, intressanta fordon, underbara människor (med och utan fordon), gemytlig stämning och mycket surr. Ett speciellt tack också till järngänget (ingen nämnd och ingen glömd) som får allt att hända. Vi ses igen nästa sommar i parken – jag längtar redan!

Det känns att hösten är på intågande, Badhusparken bjöd på soligt väder men den blåste rätt kalla vindar över de dryga 50-talet fordon som möte upp denna kväll. Vi parkerade våra fordon, dukade långbord i lä mellan bilarna, och satt sen och värmde oss med medhavt kaffe och fika. Trots det kyliga vädret hade vi även denna kväll besökare från närliggande kommuner - jättekul att ni kommer och hälsar på. Vi minglade sen runt och surrade med varandra och med de besökare som kom till fots för att titta på våra fordon och umgås med oss en stund. En gemytlig kväll, lite kylig kanske, men med stor värmande gemenskap. Om vädergudarna vill samarbeta även i fortsättningen, så ses vi igen nästa Torsdag för säsongens sista motorkväll - samma tid, samma plats.

Sista Tisdagskörningen samlas vi traditionsenligt i Böle, bjuder våra medlemmar på förtäring och summerar den gångna sommaren. Det brukar vara en kväll med minnen och nostalgi, men denna kväll blev en kväll fylld av vemod, sorg och saknad. Vi har fått besked att vår vän Stanley Roslin har parkerad Amazonen för sista gången och lämnat detta jordeliv. Stanley, vi kommer att sakna dej enormt, men vi kommer alltid att minnas din torra humor, ditt illmariga leende och, framför allt, ditt stora, varma hjärta. Våra tankar går till familjen i denna svåra stund.